Depresja na różnych etapach życia

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: „Jak ćma-przejawy depresji w różnych okresach życia” autorstwa Łukasza Święcickiego i Anny Antosik Wójcińskiej. Depresja jet chorobą, która ddotyka zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych. Jak rozpoznać jej podstawowe objawy?

Dzieci i Młodzież

ROZDRAŻNIENIE

Depresja u dzieci niekoniecznie będzie przejawiać się w fomie ciągłego smutku lub płaczu. Gównym przejawem tej choroby u dzieci jest rozdrażnienie i dyskomfort psychiczny: „Obserwując wybuchy płaczu, krzyku, skłonność do wchodzenia w konflikty, nie można wykluczyć, że maskują one obniżenie nastroju.”

POGORSZENIE WYNIKÓW W NAUCE I WAGARY

Kolejnym objawem depresji u dzieci i młodzieży może być pogorszenie się wyników w nauce lub częste nieobecności w szkole. Ze względów na pogorszenie funkcjonowania poznawczego, dzieciom trudniej jest się uczyć co może być przyczyną obniżenia poczucia własnej wartości i wycofania się z życia społecznego.

BÓLE SOMATYCZNE

Częste jest także występowanie skarg somatycznych dotyczcych różnych bóli, nasilających się w trakcie napięcia.

WYCOFANIE Z AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Obajwem depresji jest anhedonia- brak umiejętności czerpania przyjemności z aktywności, które do tej pory sprawiały przyjemność.

ZMIENNOŚĆ NASTROJU

Nastrój dzieci i młodzieży chorującej na dpresję uzeleżniony jest od wydarzeń zewnetrznych: rozweselających na krótki czas lub bardzo „dołujących”. Nastrój jet niesatabilny, ławto się zmienia.

ZACHOWANIA AUTOAGRESYWNE

Angażowanie się w bójki czy samookaleczanie jest wynikiem kierowania złości do siebie (jestem zły na siebie, że jestem tak beznadziejny).

ZABURZENIA SNU

Wczesne wybudzanie się lub nadmierna senność (sen jako ucieczka).

MYŚLENIE O ŚMIERCI

Nie należy bagatalizować zainteresowania śmiercią lub komunikatów ze strony dziecka mówiących o tym, że „lepiej by było wszystkim bez niego”, albo „chcę zniknąć”. Ryzyko popełnienia samobóstwa u młodzieży z depresją jest wysokie.

Dorośli

UTRATA ZAINTERESOWAŃ

i zdolności do radowania się oraz zmniejszona energia prowadząca do wzmożonej męczliwości”.

ZABURZENIA KONCENTRACJI

Zaburzenia funkcji poznawczych, mogące sprawiać wrażenie otępienia

ZANIŻONA SAMOOCENA I NISKIE POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

Brak wiary w siebie, przekonanie o niezasługiwaniu na uwagę innych osób, zaniżone poczucie własnej wartości, głebokie przekonanie o własnej winie i częste mówienie o popełnionych błędach.

CZARNE WIDZENIE SIEBIE, PRZYSZŁOŚCI I ŚWIATA

Czarnowidzenie jest skrajnym pesymizmem, który zupłenie demotywuje do działania i sprawia, że osoby w depresji nie widzą siebie w przyszłości.

MYŚLI I CZYNY SAMOBÓJCZE

„Dla osób chorych na depresję naturalne jest myślenie o śmierci i to myślenie o śmierci z nadzieją.”

ZABURZENIA SNU

Depresji towarzyszy poranne wybudzanie się i słabszy nastrój o porannej porze

ZMNIEJSZENIE LUB ZWIĘKSZENIE APETYTU

Pscyhoterapia pomaga rozpoznać czarne myśli, pozwala na poznanie sposobu w jaki ukształtowało się depresyjne myślenie o sobie, ludziach i świecie, prowadzi do odkrycia innej persepktywy postrzegania siebie i otoczenia oraz uczy sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem dostępnym po kliknięciu linku:

www.servier.pl/poradnik/przejawy-depresji-w-roznych-okresach-zycia.pdf

Dowiedz się więcej Centrum Terapii Mind-Harmony

Depresja na różnych etapach życia

Depresja na różnych etapach życia

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: „Jak ćma-przejawy depresji w różnych okresach życia” autorstwa Łukasza Święcickiego i Anny Antosik Wójcińskiej. Depresja jet chorobą, która ddotyka zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych. Jak rozpoznać jej podstawowe objawy?

Czytaj więcej

Lęk

Lęk

Lęk towarzyszy nam na co dzień, staje się problem kiedy odczuwamy go za dużo, kiedy zaburza nasze funkcjonowanie. Możemy wyróżnić kilka postaci zaburzeń lękowych:

Czytaj więcej

Stres pourazowy

Stres pourazowy

Dziennie samobójstwo popełnia 22 weteranów - wynika z raportu opublikowanego w 2010 przez resort ds. weteranów, 20% po powrocie ze służby doświadcza PTSD. Jest wiele wątków, które chciałabym poruszyć w tej tematyce, natomiast dziś w skrócie napiszę o tym, czym w ogóle PTSD.

Czytaj więcej

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Doroty Mroczkowskiej „Postrzeganie i rozumienie zaburzeń odżywiania-fakty i mity”. Artykuł omawia mity oraz fałszywe przekonania dotyczące choroby i jej leczenia.

Czytaj więcej