Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: „Jak ćma-przejawy depresji w różnych okresach życia” autorstwa Łukasza Święcickiego i Anny Antosik Wójcińskiej. Depresja jet chorobą, która ddotyka zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych. Jak rozpoznać jej podstawowe objawy?
Dzieci i Młodzież
ROZDRAŻNIENIE
Depresja u dzieci niekoniecznie będzie przejawiać się w fomie ciągłego smutku lub płaczu. Gównym przejawem tej choroby u dzieci jest rozdrażnienie i dyskomfort psychiczny: „Obserwując wybuchy płaczu, krzyku, skłonność do wchodzenia w konflikty, nie można wykluczyć, że maskują one obniżenie nastroju.”
POGORSZENIE WYNIKÓW W NAUCE I WAGARY
Kolejnym objawem depresji u dzieci i młodzieży może być pogorszenie się wyników w nauce lub częste nieobecności w szkole. Ze względów na pogorszenie funkcjonowania poznawczego, dzieciom trudniej jest się uczyć co może być przyczyną obniżenia poczucia własnej wartości i wycofania się z życia społecznego.
BÓLE SOMATYCZNE
Częste jest także występowanie skarg somatycznych dotyczcych różnych bóli, nasilających się w trakcie napięcia.
WYCOFANIE Z AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ
Obajwem depresji jest anhedonia- brak umiejętności czerpania przyjemności z aktywności, które do tej pory sprawiały przyjemność.
ZMIENNOŚĆ NASTROJU
Nastrój dzieci i młodzieży chorującej na dpresję uzeleżniony jest od wydarzeń zewnetrznych: rozweselających na krótki czas lub bardzo „dołujących”. Nastrój jet niesatabilny, ławto się zmienia.
ZACHOWANIA AUTOAGRESYWNE
Angażowanie się w bójki czy samookaleczanie jest wynikiem kierowania złości do siebie (jestem zły na siebie, że jestem tak beznadziejny).
ZABURZENIA SNU
Wczesne wybudzanie się lub nadmierna senność (sen jako ucieczka).
MYŚLENIE O ŚMIERCI
Nie należy bagatalizować zainteresowania śmiercią lub komunikatów ze strony dziecka mówiących o tym, że „lepiej by było wszystkim bez niego”, albo „chcę zniknąć”. Ryzyko popełnienia samobóstwa u młodzieży z depresją jest wysokie.
Dorośli
UTRATA ZAINTERESOWAŃ
i zdolności do radowania się oraz zmniejszona energia prowadząca do wzmożonej męczliwości”.
ZABURZENIA KONCENTRACJI
Zaburzenia funkcji poznawczych, mogące sprawiać wrażenie otępienia
ZANIŻONA SAMOOCENA I NISKIE POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI
Brak wiary w siebie, przekonanie o niezasługiwaniu na uwagę innych osób, zaniżone poczucie własnej wartości, głebokie przekonanie o własnej winie i częste mówienie o popełnionych błędach.
CZARNE WIDZENIE SIEBIE, PRZYSZŁOŚCI I ŚWIATA
Czarnowidzenie jest skrajnym pesymizmem, który zupłenie demotywuje do działania i sprawia, że osoby w depresji nie widzą siebie w przyszłości.
MYŚLI I CZYNY SAMOBÓJCZE
„Dla osób chorych na depresję naturalne jest myślenie o śmierci i to myślenie o śmierci z nadzieją.”
ZABURZENIA SNU
Depresji towarzyszy poranne wybudzanie się i słabszy nastrój o porannej porze
ZMNIEJSZENIE LUB ZWIĘKSZENIE APETYTU
Pscyhoterapia pomaga rozpoznać czarne myśli, pozwala na poznanie sposobu w jaki ukształtowało się depresyjne myślenie o sobie, ludziach i świecie, prowadzi do odkrycia innej persepktywy postrzegania siebie i otoczenia oraz uczy sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem dostępnym po kliknięciu linku:
www.servier.pl/poradnik/przejawy-depresji-w-roznych-okresach-zycia.pdf