Terapia CBT (skrót od ang. cognitive-behavioral therapy), jest metodą, której skuteczność została potwierdzona naukowo w szeregu badań klinicznych w zakresie leczenia: zaburzeń afektywnych (np. depresji, zaburzeń lękowych, stresu pourazowego) zaburzeń więzi oraz zaburzeń osobowości.
Terapia CBT jest skierowana do osób, które przeżywają: kryzys, nadmierny smutek, złość, lęk, stres, różnego rodzaju trudności w relacjach, prezentują zaniżone poczucie własnej wartości, odczuwają brak poczucia bezpieczeństwa, borykają się z traumami, wypaleniem, są w trakcie kryzysu małżeńskiego, odczuwają przytłaczające myśli i emocje, które przeszkadzają im w codziennym życiu lub po prostu dyskomfort, który nie pozwala czerpać radości i odczuwać satysfakcji z życia.
Podstawą pracy jest bezpieczna więź między teraeutą a klientem oparta na szacunku i akceptacji. Na początkowym etapie procesu klient razem z terapeutą wyznacza cele terapeutyczne. Proces terapeutyczny polega na analizie myśli i emocji dotyczących siebie, świata i innych ludzi. Terapia oznacza poszerzenie perspektywy oraz sposobów reagowania. Terapeuta przekazuje klientowi narzędzia do radzenia sobie z nadmiernie występującym smutkiem, lękiem, stresem czy złością, uczy nowych sposobów rozwiązywania problemów, nawiązywania i utrzymywania satysfakcjonujących więzi, uporania się z przeżywanymi traumami.
Terapia skoncentrowana jest na teraźniejszych trudnościach klienta i odwołuje się do przeszłości po to żeby wyjaśnić mechanizmy, które klient prezentuje obecnie a które straciły swoją funkcjonalność. Klient zachęcany jest do podejmowania eksperymentów i działań w życiu codziennym, które przyczyniają się do zmiany myślenia i odczuwania. W terapii CBT ważne jest wdrażanie nowych adaptacyjnych wzorców zachowań w codziennym życiu, dlatego działanie (zmiana zachowania jest nieodłącznym elementem procesu terapeutycznego.
Skuteczna terapia to efekt pracy terapeuty i klienta. Zapraszamy do zmiany!