Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)

Terapia CBT (skrót od ang. cognitive-behavioral therapy), jest metodą, której skuteczność została potwierdzona naukowo w szeregu badań klinicznych w zakresie leczenia: zaburzeń afektywnych (np. depresji, zaburzeń lękowych, stresu pourazowego) zaburzeń więzi oraz zaburzeń osobowości.

Terapia CBT jest skierowana do osób, które przeżywają: kryzys, nadmierny smutek, złość, lęk, stres, różnego rodzaju trudności w relacjach, prezentują zaniżone poczucie własnej wartości, odczuwają brak poczucia bezpieczeństwa, borykają się z traumami, wypaleniem, są w trakcie kryzysu małżeńskiego, odczuwają przytłaczające myśli i emocje, które przeszkadzają im w codziennym życiu lub po prostu dyskomfort, który nie pozwala czerpać radości i odczuwać satysfakcji z życia.

Podstawą pracy jest bezpieczna więź między teraeutą a klientem oparta na szacunku i akceptacji. Na początkowym etapie procesu klient razem z terapeutą wyznacza cele terapeutyczne. Proces terapeutyczny polega na analizie myśli i emocji dotyczących siebie, świata i innych ludzi. Terapia oznacza poszerzenie perspektywy oraz sposobów reagowania. Terapeuta przekazuje klientowi narzędzia do radzenia sobie z nadmiernie występującym smutkiem, lękiem, stresem czy złością, uczy nowych sposobów rozwiązywania problemów, nawiązywania i utrzymywania satysfakcjonujących więzi, uporania się z przeżywanymi traumami.

Terapia skoncentrowana jest na teraźniejszych trudnościach klienta i odwołuje się do przeszłości po to żeby wyjaśnić mechanizmy, które klient prezentuje obecnie a które straciły swoją funkcjonalność. Klient zachęcany jest do podejmowania eksperymentów i działań w życiu codziennym, które przyczyniają się do zmiany myślenia i odczuwania. W terapii CBT ważne jest wdrażanie nowych adaptacyjnych wzorców zachowań w codziennym życiu, dlatego działanie (zmiana zachowania jest nieodłącznym elementem procesu terapeutycznego.

Skuteczna terapia to efekt pracy terapeuty i klienta. Zapraszamy do zmiany!

Dowiedz się więcej Centrum Terapii Mind-Harmony

Depresja na różnych etapach życia

Depresja na różnych etapach życia

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: „Jak ćma-przejawy depresji w różnych okresach życia” autorstwa Łukasza Święcickiego i Anny Antosik Wójcińskiej. Depresja jet chorobą, która ddotyka zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych. Jak rozpoznać jej podstawowe objawy?

Czytaj więcej

Lęk

Lęk

Lęk towarzyszy nam na co dzień, staje się problem kiedy odczuwamy go za dużo, kiedy zaburza nasze funkcjonowanie. Możemy wyróżnić kilka postaci zaburzeń lękowych:

Czytaj więcej

Stres pourazowy

Stres pourazowy

Dziennie samobójstwo popełnia 22 weteranów - wynika z raportu opublikowanego w 2010 przez resort ds. weteranów, 20% po powrocie ze służby doświadcza PTSD. Jest wiele wątków, które chciałabym poruszyć w tej tematyce, natomiast dziś w skrócie napiszę o tym, czym w ogóle PTSD.

Czytaj więcej

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Doroty Mroczkowskiej „Postrzeganie i rozumienie zaburzeń odżywiania-fakty i mity”. Artykuł omawia mity oraz fałszywe przekonania dotyczące choroby i jej leczenia.

Czytaj więcej