Lęk towarzyszy nam na co dzień, staje się problem kiedy odczuwamy go za dużo, kiedy zaburza nasze funkcjonowanie. Możemy wyróżnić kilka postaci zaburzeń lękowych:
Fobia
Fobia dotyczy lęku, który pojawia się w konkretnej sytuacji lub podczas zetknięcia się z konkretnym przedmiotem. Osoby cierpiące z powodu fobii mają poczucie irracjonalności swojego lęku.
Wyróżniamy np.
Fobię społeczną
Lęk przed kontaktami z innymi osobami , koniecznościa ekspozycji na obce osoby, ryzyko wystąpienia tego rodzaju fobii, wynosi 7%.
Agorafobię
Lęk przed otwarta przestrzenią, a nawet oddalaniem się od domu, której często towarzyszą ataki paniki: bóle głowy, duszność, potliwośc, zawroty głowy, kołatanie serca, ucisk w gardle itp.
Fobie swoiste jak gefirofobia
Lęk przed przebywaniem na mieście, brontofobia-lęk przed burzą i wiele innych związanych z konkretnymi sytuacjami lub przedmiotami.
Ataki paniki
Ataki trwają zazwyczaj kulka minut, mogą utrzymywać się do 30 minut. Towarzyszą jej takie objawy jak:duszność, kołatanie serca, ból serca, zawroty głowy, poczucie zbliżania się katasrofy – omdlenia, śmierci, poczucie „że zaraz zwariuje”. Często kolejne napady mają związek z sytuacją, w której napad wystąpił po raz pierwszy.
Zaburzenia lęku uogulnionego
To przewlekły i uporczywy lęk, chcarkteryzujący się ciągłym zamartwianiem się, uczuciem niepokoju, zagrożenia a także martwieniem się samym zamartwianiem (metamartwienie). Jeśli, obserwujesz u siebie te objawy, oznacza to, że potrzebujesz kontaktu z terapeutą, z którym ustalisz źródła niepokoju (wydarzenia i dysfunkcjonalne przekonania odpowiedzialne za utrzymywanie się lęku). W procesie terapii, relacja z terapeutą dostarcza korygujących doświadczeń oraz pokazuje inną prespektywę myślenia, pozwalającą zniwelować wpływ dysfunkcjonalnych myśli na jakość życia.