Lęk

Lęk towarzyszy nam na co dzień, staje się problem kiedy odczuwamy go za dużo, kiedy zaburza nasze funkcjonowanie. Możemy wyróżnić kilka postaci zaburzeń lękowych:

Fobia

Fobia dotyczy lęku, który pojawia się w konkretnej sytuacji lub podczas zetknięcia się z konkretnym przedmiotem. Osoby cierpiące z powodu fobii mają poczucie irracjonalności swojego lęku.

Wyróżniamy np.

Fobię społeczną

Lęk przed kontaktami z innymi osobami , koniecznościa ekspozycji na obce osoby, ryzyko wystąpienia tego rodzaju fobii, wynosi 7%.

Agorafobię

Lęk przed otwarta przestrzenią, a nawet oddalaniem się od domu, której często towarzyszą ataki paniki: bóle głowy, duszność, potliwośc, zawroty głowy, kołatanie serca, ucisk w gardle itp.

Fobie swoiste jak gefirofobia

Lęk przed przebywaniem na mieście, brontofobia-lęk przed burzą i wiele innych związanych z konkretnymi sytuacjami lub przedmiotami.

Ataki paniki

Ataki trwają zazwyczaj kulka minut, mogą utrzymywać się do 30 minut. Towarzyszą jej takie objawy jak:duszność, kołatanie serca, ból serca, zawroty głowy, poczucie zbliżania się katasrofy – omdlenia, śmierci, poczucie „że zaraz zwariuje”. Często kolejne napady mają związek z sytuacją, w której napad wystąpił po raz pierwszy.

Zaburzenia lęku uogulnionego

To przewlekły i uporczywy lęk, chcarkteryzujący się ciągłym zamartwianiem się, uczuciem niepokoju, zagrożenia a także martwieniem się samym zamartwianiem (metamartwienie). Jeśli, obserwujesz u siebie te objawy, oznacza to, że potrzebujesz kontaktu z terapeutą, z którym ustalisz źródła niepokoju (wydarzenia i dysfunkcjonalne przekonania odpowiedzialne za utrzymywanie się lęku). W procesie terapii, relacja z terapeutą dostarcza korygujących doświadczeń oraz pokazuje inną prespektywę myślenia, pozwalającą zniwelować wpływ dysfunkcjonalnych myśli na jakość życia.

Dowiedz się więcej Centrum Terapii Mind-Harmony

Depresja na różnych etapach życia

Depresja na różnych etapach życia

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: „Jak ćma-przejawy depresji w różnych okresach życia” autorstwa Łukasza Święcickiego i Anny Antosik Wójcińskiej. Depresja jet chorobą, która ddotyka zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych. Jak rozpoznać jej podstawowe objawy?

Czytaj więcej

Lęk

Lęk

Lęk towarzyszy nam na co dzień, staje się problem kiedy odczuwamy go za dużo, kiedy zaburza nasze funkcjonowanie. Możemy wyróżnić kilka postaci zaburzeń lękowych:

Czytaj więcej

Stres pourazowy

Stres pourazowy

Dziennie samobójstwo popełnia 22 weteranów - wynika z raportu opublikowanego w 2010 przez resort ds. weteranów, 20% po powrocie ze służby doświadcza PTSD. Jest wiele wątków, które chciałabym poruszyć w tej tematyce, natomiast dziś w skrócie napiszę o tym, czym w ogóle PTSD.

Czytaj więcej

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Doroty Mroczkowskiej „Postrzeganie i rozumienie zaburzeń odżywiania-fakty i mity”. Artykuł omawia mity oraz fałszywe przekonania dotyczące choroby i jej leczenia.

Czytaj więcej